Plăți cu cardul

Întrebare: Societatea noastră are un magazin cu produse nealimentare (jucării). Sunt obligat să pun la dispoziția clienților un POS prin intermediul căruia să poată plăti cu cardul?

PLATA-CARD- Excelcont -

Reglementare:

Conform OUG 193/2002, alin. 1, art. (3), ”persoanele juridice care desfăşoară activităţi de comerţ cu amănuntul şi realizează anual o cifră de afaceri mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro vor accepta ca mijloc de plată şi cârdurile de debit, şi cardurile de credit.”

Reamintim definiția comerțului cu amănuntul conform OG 99/2000, art. 4, lit. d): ”comerţ cu amănuntul/de detail – activitatea desfăşurată de comercianţii care vând produse, de regulă, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora.”

Răspuns:

Sunteți obligat să aveți POS doar daca cifra de afaceri anuală a societății este mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro.

Va trebui sa aveți POS începând cu anul următor celui in care ați depășit plafonul menționat.

Cursul valutar folosit va fi cel comunicat de BNR pentru data de 31 decembrie a anului în care ați depășit plafonul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *