Contract prestări servicii medicale

Situație de fapt:

Societatea are contract cu o rețea privată de sănătate cu următorul obiect:

”abonamente servicii medicale pentru angajați societății și membrii de familie ai acestora”

 

contract-prestari-servicii-medicale-excelcont

În regulamentul intern al societății sunt prevăzute următoarele:

  • Toți angajații societății pot beneficia de ajutoare sociale constând în servicii medicale personale și pentru membrii de familie.
  • Prin membri de familie se înțelege soțul/soția și copii angajatului.
  • Serviciile medicale vor fi prestate de către un furnizor ales de societate în baza unui contract încheiat în acest sens între societate și furnizorul de servicii medicale.”

Întrebare:

  1. Cheltuielile cu serviciile medicale oferite angajaților și membrilor de familie sunt deductibile la calculul impozitului pe profit; (deductibilitate limitată la 5% din cheltuielile cu salariile personalului conf. Art. 25 Cod Fiscal)? 
  1. Oferirea acestor ajutoare poate fi considerata, din punct de vedere fiscal, avantaj în natura pentru angajați și tratată ca atare?

 Reglementare:

  • Codul fiscal art. 25 alin. (1) – (2)
  • Norme metodologice de aplicare a Titlului II din Codul Fiscal pct. 14
  • Codul fiscal art. 76 alin. (1)
  • Norme metodologice de aplicare a Titlului IV din Codul Fiscal pct. 12

 Răspuns:

            Având în vedere prevederile legale menționate, în situația prezentată, cheltuielile cu abonamentele de servicii medicale pentru angajați si membrii de familie reprezintă:

  • cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil din punct de vedere al angajatorului
  • avantaj asimilat salariilor din punct de vedere al taxelor și impozitului pe venit datorat de angajat

În consecință, societatea va deduce cheltuiala iar angajatul va datora impozit si contribuții sociale pentru aceeași sumă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *